gitartarihi

Gitar Tarihi ve Başlıca Gitar Türleri Nelerdir?

Gitarın Tarihine Yolculuk

İster gitar çalalım ister çalmayalım. Kültürel anlamda hemen hemen her sanat severin gönlünde taht kurmuş ve etkisini latin müziğinden, güncel pop müziğine kadar gayet etkin bir yelpazede genişletebilmiş bir enstrüman olan gitarın tarihi dendiğinde aslında bu konu pek çoğumuzun ilgisini çekmektedir. Öyleyse gelin birlikte sadece ve net bir dille gitarın tarihine değinelim ve sonra gitar çeşitlerine geçelim.

Kısaca Gitar Tarihi ve Başlıca Gitar Türleri Nelerdir?

Tarihi uzun yüzyıllara dayanan gitar, terim olarak ilk defa 13. yüzyıl literatüründe geçştmektedir. Modern klasik gitarın tasarımcısı ise  Antonio de Torres olup, tasarımını 19. yüzyılda yapmıştır. Tasarımından sonra bir hayli sevilen gitar, sadece müzik endüstrisi tarafından değil, dünyada geniş kitleler tarafından da benimsenmiştir. Bugun gitar dendiğinde yöresine ve kültürüne göre bir çok çeşit gitar türü ortaya çıkmaktadır. Ancak genel anlamda kullanılan gitar türleri şu şekilde ayrılır:

 1. Klasik gitar
 2. Elektro gitar
 3. Bas gitar
 4. Akustik gitar
 5. Jazz gitar
 6. Perdesiz gitar
 7. Lap steel gitar
 8. 7 telli gitar
 9. Weissenborn gitar
 10. 12 telli gitar

Ancak temelde ise hemen hemen ezici bir çoğunlukta öğrenilen ve çalınan gitar türleri şunlardır:

 • Klasik gitar
 • Bas gitar
 • Elektro gitar

Klasik Gitar Nedir?

Klasik Gitar en yaygın kullanılan gitar olmakla birlikte, hakkında en çok kaynak bulabileceğiniz gitar türüdür. Aslında tarihten beri bakıldığında gitarların atası nedir sorusuna verilecek yanıt kesinlikle “Klasik Gitar” olurdu.. Yapısal özelliklerinden bahsedecek olursak klasik gitarın tel sayısı 6 olup, ister parmakla istenirse de pena ile çalınır.  Genellikle popüler bir solo çalgı olan klasik gitar, perdeli bir enstrümandır.

Bas Gitar ve Elektro Gitar hakkında aşağıdaki tanıtıcı makalelerimizi okumanızı öneririz:

Bas Gitar Nedir ve Nasıl Çalınır?

Elektro Gitar Nedir ve Nasıl Çalınır?

Gitar Kursu İzmir