gitardacızırtıproblemi

Gitarda Cızırtı Nasıl Giderilir?

Gitarda Cızırtı Problemi ve Çözümü!

Gitar çalmaya yeni başlayan bir çok kişinin sıklıkla canını sıkan bir konu: gitarda cızırtı problemi!! Gitarınızı severek elinize aldığınızda cızırtısız temiz bir ses basmak elbette hepimizin arzusudur. Bu şekilde gitardan çıkan sesleri ve tonları çok daha iyi duyacak ve çaldığınız şarkıya ve çalgınıza çok daha iyi konsantre olacaksınız.. Gitardan cızırtılı bir ses gelmesi bazen o kadar sinir bozucu olabilir ki, içinizde gitar öğrenmeye yönelik motivasyonunuzu “acaba ben mi temiz basamıyorum” endişesi neticesinde olumsuz yönde etkileyebilir..

Şimdi gelin bu sorunun başlıca nedenlerine ve nasıl çözüleceğine değinelim..

Nedir Bu Gitarda Cızırtının Sebebi? Nasıl Çözülür?

Gitarınızda cızırtı varsa ilk adımda kontrol etmeniz gereken husus gitarınızın akort ayarlarıdır… Eğer gitarınıda akort problemi varsa hemen şu yazımızı okuyarak gitarınızı doğru şekilde akortlayın:

Gitar Nasıl Akort Edilir?

Gitarınız doğru akort edilmiş ise, gitarda cızırtıya neden olabilecek sebepler başlıca şu şekilde sayılabilir:

Köprünün alçak olması,

– Perdelerin (Fretlerin) Ayarsızlığı:

Daha önce de bahsedildiği üzere gitarda perdeler ayarsız ise bu başlıca bir cızırtı sebebidir. İdeal şartlar altında gitarda tüm perdeler aynı yükseklikte olmalıdır. Eğer gitar imalatçısı kötü bir işçilik çıkarmış ise bazı perdeler diğerlerinden daha yüksek ya da alcakta kalabilmektedir.. Bazı perdelerin diğerlerinden alçak olması durumunda gitarda çalma zorluğu oluşur. Eğer perdeler yüksek ise debu sefer de gitarınızda cızırtı problemleri oluşacaktır… Bunun nedenine gelince, diğer perdelerin tepe noktasına göre ayarlanmış tel yüksekliği, en yukarıda kalmış perde için az gelecektir. Sonuç olarak tel her hareketinde bu yüksekte kalmış perdeye sürtecek ve cızırtı yapacaktır…

Böyle durumlarda genel olarak bir ya da daha çok perde alçaksa gitarınızdan sökülüp yeni perdeler çakılabilir ve ardından bu yeni takılan perdelerin yüksekliği diğerlerine eşitlenir. .. Eğer bir ya da daha fazla yüksek perde var ise de yüksek olanların yükseklikleri indirilip diğerler perde boylarına eşitlenir.

Özellikle aşırı kullanılmış gitarlarda görülen bazı durumlarda da, kullanımdan dolayı fazla aşınmış perdelerde tellerin temas ettiği yüzeylerde çukurlaşmalar meydaya gelebilmektedir.. Böyle bir hasar varsa gitarınızdaki tüm perdelerin yenilenmesi gerekebilir.

Gitarda Perdelerin (Fretlerin) Ayarlanması Nasıl Yapılır?

izmirgitardersi.com olarak tavsiyemiz öncelikle gitar bir masa üzerine sabitlenir. İşleme gitarınızın tellerinin sökülmesi ile başlanır. Sonraki aşamada perdeler yuvalarından kontrollü bir şekilde sökülür.. Bu işlem son derece yavaş ve dikkatli şekilde uygulanmalıdır. Aksi takdirde klavyeden parça kopabilir.. Tüm perdeler dikkatlice söküldükten sonraki aşama ise çereçeve manyetiklere zarar vermeden klavye tesviyesine başlanmasıdır. Artık gitarın sapı ayar çubuğu kullanılarak orijinal düzlüğüne getirilir. Sap sökülürken mutlaka ölçü kontrolü yapılmalı ve ağırlık uygulama yöntemi ile defalarca kez kontrol edilmelidir. Klavyede tesviye işlemi sonrasında, perde konumlandırması yapılır. Perdelerde oluşmuş tüm zedelenen yüzey temizlenir. Bu işlem perde oturma yüzeyinde kusursuz bir pürüzsüzlük elde edilene kadar defalarca tekrar edilir. Perdeler gitara takılmadan önce her iki kenardan da yaklaşık yarım milimetre kalacalacak bir boşluk bırakılır ve perdeler tutkal ile yapıştırılarak yerine sabitlenir. Tüm perde demirleri aynı itina ile yerlerine çakıldıktan sonra, sap yaklaşık bir saat dinlendirilmelidir.. Son olarak perde demirleri ve perde aralıkları itina ile tutkal kalıntılarından ve diğer artıklardan temizlenir ve yan eğimleri verilir. Perdelerin açı kontrolleri tekrarlanarak işlem sonlandırılır..

Gitarda Diğer Cızırdama Sebepleri

Eğer buraya kadar her şey tamamsa, diğer bir değişle gitarınız doğru akort edilmiş, gitarınızın perdeleri en ideal seviyede konumlandırılmışsa geriye başlıca sayabileceğimiz şu nedenler kalır:

– Gitarda yapısal hasarlar bulunması,

– Gitarda sap yamukluğu,

– Gitarda eşik hasarı,

– Dengesiz teller ya da düşük tel yüksekliği..

Tüm bu noktalar kontrol edilirse, inanıyoruz ki siz de gitarınızı gönül rahatlığı ile cızırtısız çalabileceksiniz..

İzmir’de Gitar Kursu mu Arıyorsunuz?

Egenin incisi İzmir’in kalbinde en öğretici ve kaliteli gitar eğitimini, siz de çok eğlenceli bir ders ortamında almak ister misiniz? O halde hemen sitemizi ziyaret ederek gitar kursumuz hakkında ayrıntılı bilgi alın:

İzmir Gitar Kursu