gitardanotayerleri-cover

Gitarda Notaların Yerleri

Gitarda Notaların Yerleri Nerede?

Gitar notalarının yerleri nerededir? Gitar çalmaya başladım ancak gitarın hangi perde ve hangi tel üzerinde hangi nota var bilmiyorum? Şeklinde sorular soruyorsanız, bu yazımız tam size göre..

Öncelikle bilmemiz üzere gitarda 6 adet tel bulunur. Şimdi gitarı elinize alın.. En altta kalan tel diğer değişle alttan birinci gelen tel “ince Mi” notası kabul edilir Gitarda notaların yerlerini anlayabilmek için ilk bilmemiz gereken şey öncelikle gitarda notasyon tablosudur.. Buna göre:

A – La   

B – Si  

C – Do  

D – Re 

 E – Mi

 F – Fa 

 G – Sol

Gitarda bu notaları tellere göre yerleştirecek olursak:

  1. Birinci tel            e (Mi)
  2. İkinci tel              B (Si)
  3. Üçüncü tel          G (Sol)
  4. Dördüncü tel     D (Re)
  5. Beşinci tel           A (La)
  6. Altıncı tel            E (Mi)

Evet arkadaşlar, gitar çalmayı öğreneceksek bu nota dizilimini çok iyi bellememiz gerekiyor. Bununla birlikte unutmayalım ki bu nota dizilimini klasik gitar, akustik gitar ve de elektro gitar için kullanabiliriz.

İkinci olarak bilinmesi gereken konu ise diez ve bemol işaretleri nedir? Bilmeyenler için açıklayalım.. Klasik batı müziğinde 7 temel + 5 ara nota vardır. Bunlar, harflerle sembolize edilir. “La” notası doğal nota olarak bilindiği için sembolizasyona “la” notasından başlanır. Ara notalarda ise notadan sonra diez(#) ya da bemol(b) işaretleri yer alır. Diez, takip ettiği notayı yarım ses tizleştirir, bemol ise yarım kalınlaştırır. Bu sebepten ara notalar farklı isimler alabilirler. Örneğin “Fa diez” ya da ” Sol Bemol” gibi.. Aslında ikisi de aynı notadır. Bu durumda 12 notayı birden yazmak gerekirse bunların tam adları şu şekildedir:

A-A#(Bb)-B-C-C#(Db)-D-D#(Eb)-E-F-F#(Gb)-GG#(Ab)

Gitarda Nota Yerlerinin Tablosu

Uluslararası notasyon bilgisinde hangi harfin hangi notaya karşılık geldiğini öğrendikten sonra şimdi hangi teldeki hangi perdede hangi nota bulunur bunu inceleyelim.

gitarda-notaların-yerleri

Evet arkadaşlar notaları öğrendiğimize göre, artık tabloda görünen nota yerlerinin ne anlama geldiğini anlayabiliriz..

Örneğin birinci telin birinci perdesi F-Fa notası iken,  dördüncü telin üçüncü perdesi yine F-Fa notasıdır… İşte bu şekilde siz de gitarda tüm nota yerlerini kendiniz çıkarabilirsiniz..

İzmir’de Gitar Öğrenmek mi İstiyorsunuz?

Sizi İzmir’in en öğretici ve eğlenceli gitar kursu ile tanıştıralım.. Birebir özel ders şeklinde titizlikle işlenen gitar derslerimiz ile öğrendiğiniz ölçüde eğleneceksiniz! Hemen ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linki inceleyin:

Gitar Kursu İzmir