Gitarda Perde ve Oktav Kavramı

Gitarda-Oktav-Perde

Gitarda Oktav ve Perde Kavramı

Gitarda oktav ve perde kavramlarına değinmeden önce geçmiş derslerimizde bahsettiğimiz gitarda notasyon konusunu hatırlayalım..

Gitarı elimize aldığımızda en altta kalan tel — yani alttan birinci tel – ince Mi kabul edilir. Diğer notaları şu şekilde sıralayabiliriz:

1. tel –  e (Mi)
2. tel – B (Si)
3. tel – G (Sol)
4. tel – D (Re)
5. tel – A (La)
6. tel – E (Mi)

Gitarda Perde Ne Demektir?

Gitarda oktav ne demektir? Bunu açıklamadan önce gitarda perde kavramını öğrenmemiz gerekir. Sade bir dille anlatmak gerekirse gitar klavyesi ele alındığında, birbirinden ayrılmış her bir bölme perde olarak isimlendirilir.  Gitar klavyesinin  son perdesi 12. perde olmakla birlikte, bir tel ister 12. perdede isterse boş tınlasın aynı notayı vermektedir. İkisinin farkı aralarında 12 yarım seslik bir fark olmasıdır.

Gitarda Yarım Ses, Tam Ses Ne Demektir?

Tam bu noktada anlatmak istediğimiz iki kavram var; Tam Ses ve Yarım Ses. Yukarıda bahsettiğimiz her bir perde arasındaki fark bir yarım sesi temsil etmekle birlikte, gitarda toplam 12 yarım ses kullanılır.

Tam ses aralık kavramı ise, aralarında iki yarım seslik fark olmasıdır, yani diğer bir değişle tam ses aralıkta 2 perdelik bir fark vardır.

Gitarda Oktav Nedir? Artık Öğrenmek İstiyorum?

Perde, yarım ses ve tam ses aralık kavramlarını kavradığımıza göre oktav nedir sorusunu yanıtlayabiliriz. 12 yarım sesten oluşan aralığa oktav denir. Yani diğer bir değişle her bir notadan 1 oktav ileri veya geri gittiğimizde, aynı notanın ince veya kalın şekline ulaşmış oluruz.

Bu yazımızda, öncelikle gitarda notasyonu hatırladık, sonrasında ise gitarda perde kavramını, gitarda yarım ses ve tam ses aralık kavramını öğrendikten sonra, gitarda oktav kavramına değindik. Bol müzik dolu günler.

izmir gitar dersi
Gitar Kursu İzmir