gitarda Vibrato tekniği

Gitarda Vibrato Tekniği

Gitarda Vibrato Nasıl Yapılır?

Gitarda vibrato tekniği, gitar çalarken, ya da gitar öğrenim sürecinizde ihtiyaç duyabileceğiniz temel tekniklerden biridir. Bu yazımızda gitarda vibrato nedir? Gitarda vibrato ne şekilde yapılır? Gitarda vibrato tekniği uygularken nelere dikkat edilmelidir? Vb. sıkça sorulan sorulara yanıt vereceğiz.

Gitarda vibrato tekniği başlıca klasik gitar, elektro gitar ve bas gitar üzerinde iki şekilde gerçekleşir.

Gitarda Parmak Vibrato

Gitarda iki vibrato tekniği bulunur bunlardan birincisi olan parmak tekniği, sol el ile gitar tuşesi üzerinde gerçekleşir. Gitarda vibrato yapabilmek için belli bir süre teknik çalışmalar gerekmektedir. İlk olarak sol el parmak duruşu doğru olmalıdır. Sonrasında vibrato yapan parmağınız diğer parmaklarınızdan bağımsız olmalıdır. Bu ön koşullar sağlandıktan sonra kendinize her parmak için bir tel veya perde seçmeniz gerekir. Seçilen tel ve perdeye vibrato yapacak parmağımızı yerleştirip teli aşağı ve yukarı çekip iterek ses dalgalanmasını hissedip duymanız gerekmektedir. Bunu belli bir süre tekrar edip çalıştıktan sonra bu teknik refleks kazanacaktır.

Gitarda Bilek Vibrato Tekniği

Gitarda vibrato tekniklerinden ikinci teknik olan bilek tekniği, parmak tekniğine oranla kavrama süreci biraz daha zordur. Bu tekniğimizde de tele ve perdeye vibratoyu yapacak olan parmağımızı yerleştiriyoruz. Yerleştirilen parmağımızı bilekten sağa ve sola doğru ilk başta yavaş yavaş oynatıyoruz. Bu şekilde çalışmalarımızı sürdürerek sağa ve sola doğru oynatma işleminin hızlandırıyoruz. Belli bir süre sonra bu hareket refleks haline gelecek ve vibratoyu doğru bir şekilde icra edeceksiniz.

Parmak ve Bilek Vibrato Tekniklerini Öğrenmek Ne kadar Sürer?

Bahsettiğimiz üzere bilek vibrato tekniğini oturtmak, parmak vibrato tekniğine göre daha zor olsa da, iki tekniğin de siz gitar çalarken otonom olarak yapılması ve vucutta bir refleks hareketine dönüşüp düşünülmeden icra edilmesi için disiplinli bir çalışma yapmak gerekir. Ortalama olarak 1-2 aylık bir süreçte tekniğin tam anlamı ile icra edilmesi mümkün olacaktır.

İzmir’de Gitar Kursu Mu Arıyorsunuz?

İzmir’in en eğlenceli ve öğretici gitar kursu için lütfen ziyaret edin:

Gitar Kursu İzmir