Yamaha Klasik Gitar İncelemesi

Yamaha Klasik Gitar İncelemesi – Gitar Seçimi

Ülkemizde gerek klasik gitar kursugitar dersine yeni başlayan ya da uzun süreden beri gitar çalanların en çok tercih ettiği markalardan biri olan Yamaha’nın seviyelere göre belli başlı en çok önerebileceğimiz modellerini listelemek istedik. Amacımız gitar alırken aldığınız modelin gerçek seviyenize  ve ihtiyacınıza uygun olup olmadığını bir nebze gösterebilmek.  Tekrar hatırlatmak isteriz ki alacağınız gitarın doğru tınıya ve tona sahip olması sağlıklı müzik kulağı gelişiminiz için çok büyük bir etkide bulunacaktır.

Yamaha’nın Başlıca Klasik Gitar Serileri:

– Yamaha C Serisi – 

Özellikle gitar dersine yeni başlayanlar, diğer bir değişle hiç gitar çalmamış, hiç gitar eğitimi görmemiş kişilerin başlarken alabileceği seri “C Serisi” gitarlar denebilir. Bu seride en çok tavsiye edebileceğimiz modeller:

Yamaha C30

Genç ve öğrenci gitarı olarak da anılır. Piyasada çokça talep gören giriş seviyesi gitardır.

yamaha c

Yamaha C40

Yine giriş seviyesinde ekonomik olmakla birlikte ses kalitesi geliştirilmiş bir gitardır.

yamaha c40

Yamaha C70

Klasik gitarların giriş- orta seviyesindedir. Yine ekonomik olmakla birlikte gitar çalmada en az 3-4 ay deneyimli orta seviyedeki bireyler için idealdir.

yamaha c70

Yamaha C80

Özellikle orta seviyedeki bireyler için tasarlanan, klasik gitarı 5-6 aydır yoğun bir şekilde çalan ya da öğrenen kişilere tavsiye edilebilir. Fiyat bandı olarak çok ekonomik olmasa da sahip olduğu ses tonu ve kalitesi tatmin edicidir.

yamaha c80

Yamaha CS Serisi

Yeni gitar öğrenmeye başlayanlar için  özellikle 3/4 ölçeğindeki gövde tasarımına sahip bir seridir.

Okumanızı Öneririm : Gitar ölçeği ne demek?

Yamaha CG Serisi

Yamaha’nın “Concert Serisi” olarak adlandırdığı orta- üst seviye bandındaki gitar serisidir. Malzeme ve işçilik kalitesi olarak tatminkar olmakla birlikte giriş seviyesinden çıkanların eline aldıklarında kalite farkını hissedecekleri seviyede iyi bir tona sahiptir.

Başlıca önerilebilecek modelleri:

Yamaha CG122s

Orta seviyenin en bütçe dostu modellerindendir.

yamaha cg122

Yamaha CG142S

Orta – üst seviyedeki bireylere yönelik geliştirilmiştir. Performansı dikkat çekicidir.

yamaya cg142s

Yamaha CG182C

Maddi olarak yüksek seviyelerde olsa da yine de orta- üst seviye kullanıcılar için tasarlanmıştır. İşçiliği ve malzeme kalitesi dikkat çekicidir. Uzun yıllardır gitar çalan üst seviyeye yakın bireylerin tercih edebileceği bir modeldir.

yamaha cg182c

 

Yamaha GC Serisi 

Yamaha’nın Japonya’da özel ustalarına el üretimi ile yaptırdığı en kaliteli serisidir.

 

yamaha klasik gitar

yamaha klasik gitar seçimi
yamaha klasik gitar fiyatları