Ukulele Nedir?

Ukulele Nedir?

Ukuleleyi Tanıyalım

Ukulele ara sıra çevreden duyduğunuz ama tam anlamı ile tanımadığınız bir enstrüman mı? Ukulele ile gitarın farkı nedir? Bu yazımızda ukeleleyi yakından tanıtacağız.

Ukulelenin Kısa Tarihi

19. yüzyılda Hawaii’li bir mucitin son şeklini vermesiyle bugunki adıyla; “ukulele” olarak bilinen enstrüman, Hawai’nin milli çalgısıdır. Günümüzde radyo, televizyon ve internet aracılığıyla tüm dünyada popüler hale gelen çalgı; geçmişte “ Elvis Presley, George Harrison, Harry Belafonte” gibi müzisyenler tarafından beste üretiminde sıklıkla kullanılmıştır.

Kısaca Ukulele Nedir?

Ukulele telli bir çalgıdır. Telleri plastiktir (misina), yumuşaktır. Bir elle ritm çalınırken, diğer elle akor basılarak geniş bir repertuar edinmek mümkündür. Küçük yaştaki çocuklar için elverişli bir enstrümandır, çünkü ukulele’nin  ufak gövdesi minik arkadaşlarımız tarafından çok kolay kavranır. Ukulele gitara başlamak için de mantıklı bir tercih olabilir, Ukulele zaten bir gitar türevidir.

Ukuleleyi Ne Kadar Sürede Öğrenebilirim?

Ortalama olarak iyi bir öğretici ve disiplinli çalışma ile 3- 6 ay içerisinde basit pop  şarkılarını kolaylıkla çalabilirsiniz.

Ukulelenin Avantajları Nelerdir?

En önemli avantajlarından biri ukulelenin fiyatının çok uygun olmasıdır. Dolayısı ile gitarla ya da diğer enstrümanlarla kıyaslanmayacak kadar ucuz bir fiyata ukulele sahibi olabilirsiniz. Diğer bir önemli avantajı ise boyutlarıdır. Küçük ve kolay taşınabilir olan ukulelenizi her yere götürebilir, böylece her zaman pratik yapabilirsiniz.

Ukulele; telli enstrüman çalmak isteyen birisi için müthiş bir başlangıç enstrümanıdır. Parmaklarınızı acıtmaz, yormaz; aksine çalıştırır ve güçlendirir. Ukulele çalmayı öğrenen birisi gitar çalmak için bir adım atmış demektir. Küçük yaşta ukulele eğitimi almanın avantajı da budur.

İzmir’de Ukulele Kursu Arıyorum?

İster Ukulele kursu, ister gitar kursu arıyorsanız, Perla Sanat sizlere en iyi tekniklerle kolaylıkla öğrenebileceğiniz birebir derslerle en iyi şekilde ukulele öğretmeyi vaat etmektedir!