gitar bakımı ve koruma

Gitar Bakımı ve Temizliğinde 10 Altın Kural

Gitarınızı Korumanın 10 Altın Kuralı

Gitarı iyi çalmak için yeteneğimizin, çalışmamızın, iyi bir gitar kursu veya özel gitar dersi gibi etkenlerin yanında, kullanılan gitarın kalitesi ve daha da önemlisi gitarınızın bakımlı olması da şüphesiz çok önemlidir. Gitarınızı en iyi şekilde koruyabilmeniz için bir takım öneriler sıralamak istiyorum.

Gitar Nasıl Korunur?

1. Tüm ağaçtan yapılma endüstriyel ürün gibi gitarın korunmasında da gövdenin yapıldığı ağaç malzemenin özellikle aşırı soğuk – sıcak değişiminden korunması gerekir. Tercihen gitarınızı kullanmadığınızda ya da yolculuğa çıkacağınız zaman koruma kılıfında saklayın.

2. Eğer gitar aşırı sıcaklık farkında taşınacak ise ( örneğin uçak kargo -50 dereceleri görebilmektedir) mutlaka telleri gevşetip o şekilde taşıyın.  Daha sonra ulaştığınız konumda tekrar akort etmeniz gerekir.

3. Eğer bulunduğunuz konumdaki iklim aşırı nemli bir iklim ise, gitarı sakladığınız taşıma kabı içerisinde mutlaka nem giderici özel kimyasallar yer almalıdır. Unutmayalım ki ağaç malzemenin en büyük düşmanı aşırı nemdir.

4. Aksine, yaşadığınız yerin nem oranı aşırı düşük ise (%50’nin altı gibi) gitarınıza temizleme ve bakım solusyonları ile en az ayda bir bakım yapıp hafifçe nemlendirmelisiniz.

5. Gitarınızın yolculuk esnasında zarar görmemesi, şok ve darbelere karşı savunmasız kalmaması için mutlaka darbe emici materyaller ile sarın.

6. Gitarı sürekli kullanımda, bulunduğunuz ortamda duvara yaslama/ yere yatırma vs. şeklinde tutmayın. Özel taşıma askıları veya sehpaları edinip mutlaka bu özel aparatlar vasıtası ile asınız.

7. Gitarın tüm profesyonel ayarlarını tek başınıza yapamayabileceğinizi aklınızda bulundurun. Bunun için en azından yılda bir tel yüksekliği ayarı ya da tel değişimi, eşik ayarı, klavye yağlama, fretlerin bakımı ya da temizliği, sap ayarı vb. özel ayarları teknik yardım alarak yaptırmanızda yarar var.

8. Aynı şekilde detaylı gitar temizliğini en az yılda bir yapmalı ya da yaptırmalısınız. Bu işlem özel sıvılar ile tüm tellerin sökülüp ayrıntılı bir temizlik, ardından cilalama şeklinde yapılmalıdır.

9. Gitarınızı aşırı sıcaklık yayan bir ısıtıcı yanında bulundurmayın.

10. Terli iken veya elleriniz ıslak iken gitarı kullanmayın. Aynı şekilde aşırı ıslak bir bezle gitarınızı silmeyin.

Bu yazımızda gitarını korumak, gitarına bakım yapmak ve gitarını temizlemek isteyen herkese yönelik altın tavsiyelerimizi sıraladık. Herkese bol müzik dolu günler.

Gitar Bakımı Nasıl Yapılır?

Gitar Koruma ve Gitar Temizliği

Gitar Bakımı ve Temizliğinde 10 Altın Kural” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.