bas gitar dersi izmir balcova

Nasıl Bas Gitar Öğrenirim?

İzmir Bas Gitar Dersleri – Bas Gitar Nasıl Öğrenirim?

Sıfırdan başlayanlara yönelik bas gitar öğrenmenin yolları, bas gitar nasıl çalınır? Neden bas gitar çalmalıyım? Vb. soruları yanıtlıyoruz.

Bas Gitarı Tanıyalım

Bas gitar, 1950’li yıllarda Leo Fender tarafından toplu üretime geçirilmiş ve 1951’de  Fender’s Precision Bass tanıtılarak, bu gitar sayesinde endüstride standartları belirleyen temel model oluşturulmuştur. Özellikle 1960 ların meşhur rock müziği akımı etkisi ile önemi artmış, genellikle  jazz, jazz fusion, Latin, funk, progressive rock müzik türlerinde solo olarak çalınan bir gitar türüdür. Temelde elektrik ve akustik bas (boş gövdeli) gitar türlerine ayrılır.

Çalışma prensibi olarak bas gitar, sesini gövdesinde bulunan manyetikler sayesinde elektrik akımına çevirir ve elektrik akımından büyük frekanslarda kalın sesler üretmektedir. Müziğin olmazsa olmazı olan bas seslerini, guruplarda, büyük orkestralarda kontrbas veya elektronik bas gitardan dinleriz. Bununla birlikte bas gitarlar, kendi içlerinde de farklı soundlar verirler. Hemen hemen her müzik türünde değişmez etkin bir çalgı olduğunu ispatlamıştır. Dünyaca geniş kitlelerce kabul görmüş olan bas gitar ustalarının sayısız bas gitar metodları bulunmaktadır.

Bas Gitarı Ne Kadar Sürede Öğrenirim?

Bas gitar, günümüze kadar çok etkin bir çalgı olarak kullanılmıştır ki bu yüzden bu enstrümanın eğitim kaynakları da da bir o kadar bollaşarak gelmiştir. Bas gitarda eğitiminde öncelikle tuşe tanıtılır. Sonrasında disiplinli ve doğru şekilde çalışmayla 2-3 ay gibi bir sürede istenilen tarzda temel ve basit parçalar seçilip çalınabilir düzeye gelinir.

Neden Bas Gitar Eğitimi Almalıyım?

Özellikle jazz müziği, hard rock müziği, metal vb.  ilgi duyan, ritim atmak yerine solo ezgiler çalmayı daha çok seven kişilere bas gitar önerilebilir. Ancak unutulmamalıdır ki bas gitar öğrenmek diğer gitar türlerine göre daha uzun, sabırlı, ilgili bir süreç istemektedir. Eğer ilginizi maksimum seviyede tutup bas gitardan vazgeçmezseniz, bu enstrümandan alacağınız keyif gerçekten kıyaslanamaz düzeyde olacaktır.

Bas Gitar Dersi İzmir

Bas Gitar Kursu İzmir Hatay