GitardaPena-ParmakKullanımı

Gitarda Parmak mı Pena mı?

Gitarda Parmak ve Pena Kullanımı

İzmir’de gitar kursu almaya başlayan bir çok kişinin ikilemde kaldığı ya da çokça merak ettiği konulardan biri de gitar çalarken pena mı kullanılır, yoksa parmakla mı çalınır sorusudur.. Gelin hızlıca bu soruya yanıt verip, ardından pena ile ilgili biraz daha detaylı bilgilere inelim..

Pena mı, parmak mı derseniz; aslında bu sorunun yanıtı her ikisi de kullanılır... Unutmayalım ki gitarı ister penayla ister parmakla çalabilirsiniz. Ancak gitar öğrenmeye yeni başlayacaklar için genellikle klasik gitarı parmakla çalmak daha kolay olabilir. Tırnak uzatmaya engel kişisel bir neden yoksa tırnağınızı uzatıp klasik gitarı kolaylıkla parmak ile çalabilirsiniz. Böylelikle yanınızda sürekli pena taşımak zorunda kalmazsınız. Ancak özellikle konu akustik gitara geldiğinde, gitar teli kalınlığı arttığı için pena ile çalmak daha avantajlı olabilmektedir. Akustik gitarınızda kullanacağınız tel kalınlığı eğer ince ise, yine parmak ile çalabilmeniz mümkündür.

Gitarda Pena Kullanımı Nasıldır?

Pena kullanımından söz ettiğimizde, bahsettiğimiz gibi klasik gitar için kullanımı bir zorunluluk teşkil etmekz. Ancak pena, özellikle bas gitar ve elektro gitar çalanlar tarafından yaygın olarak solo veya ritim atmakta kullanılır.. Kullanıldığı amaca bağlı olarak penalar farklı boyutlarda üretilir. Penanın boyutunu mm cinsinden öğrenmek istiyorsak penanın numarasına bakılmalıdır. Örnek vermek gerekirse, boyutu 3 mm’lik bir pena solo atmak için kullanılırken, boyutu 0,96 mm olan bir pena ise ritim atmak için daha yaygın kullanılır. Üstelik kullanılan penanın boyu ve çeşidine göre gitardan farklı tonlar çıkarılabilmektedir.

Klasik Gitar Çalarken Pena Kullanımı

Aslında bahsettiğimiz üzere klasik gitar için pena kullanımını çok gerekli görmesek bile, hatta yerine göre parmak ile çalmayı avantajlı bulsak bile, klasik gitar çalarken de pena kullanıp kullanmayacağınız bazen klasik gitarda çalacağınız müziğin türüne bağlı olacaktır.

Penalar Hangi Malzemeden İmal Edilirler?

Özellikle kaliteli bir akustik gitar çalıyorsanız ve gitardan gelen sesin tonu sizin için önemli ise kullandığınız penanın yapıldığı malzeme de gitardan çıkan tonu ciddi anlamda etkileyecektir.. Penalar en çok ucuz olduğu için plastikten imal edilirler. Ancak kaliteli bir pena alacaksanız penanın yapıldığı malzeme fil dişi, kemik ya da ağaç olabilir..

Optimal Pena Kalınlığı Nedir?

Penanın imal edildiği hammaddenin kalitesinin yanında bir diğer ses tonunu etkileyen bir diğer önemli faktör ise penanın kalınlığıdır. En doğru penayı ve penanızın kalınlığını yine yaptılan müzik türüne göre belirlemeniz gerekir.. Örneğin müzik türü olarak Hard Rock ya da Metal müzik gibi sert müzik türleri ile uğraşan bir müzisyen için elbette ki daha kalın penalar uygun iken, klasik tarzda biraz daha yumuşak ritimler çalanlar için ise ince penalar daha uygun olacaktır..
Gitarın tonu her gitarist için karakteristik bir özellik olacağı için, genellikle müzisyenler kendi çaldıkları müzik tarzına uyan penayı zaman içinde belirlerler.

Dolayısı ile gitar eğitimine yeni başlayanlar mutlaka farklı boyutlardaki ve kalınlıktaki penaları deneyim etmeli ve zamanla elde edecekleri ton farklılıklarını dikkate alarak kendi karakteristik tarzlarına göre bir pena seçmelidir.

İzmir’de Gitar Eğitimi arayan herkes için en ayrıntılı kaynak:

İzmir Gitar Kursu